Karaburun Dalış Noktaları
 
Büyük ADA :
 
Ada ismini batısında bulunan diğer adadan büyük oluşu sebebiyle almıştır. Doğal ortamda büyümeleri için yıllar önce adaya bırakılan onlarca keçinin hala yaşamını sürdürdüğü Büyük Ada; halk arasında Keçi Adası olarak anılmaktadır.
Karaburunda dalış okullarından Büyük adaya ulaşmak zodiak botlarla en fazla 10 dalikadır. Ada çevresindeki 8 farklı dalış noktası sayesinde her seviyede dalıcı için eğlenceli ve bol seyirli dalış imkanı bulmaktayız. Yapacağımız her dalışta zengin faunası ile bizleri karşılayarak dalışın keyfini yeniden yaşatır.
Büyük Ada etrafında yapacağımız dalışlarda; Karaburun’ la bütünleşen mürenleri, orfozları, sargozları, sinaritleri, eşkinaları, lapinleri görürüz. Papaz, karagöz, gopez, ıskatarya sürüleri eşlik eder tüm dalışımız boyunca. Bunun yanında dalışlarımızın vazgeçilmez canlıları olan rengarenk deniz tavşanlarını, çeşit çeşit deniz yıldızlarını, birçok kabuklu deniz canlılarını, deniz lalelerini, ıstakozları, karavidaları, ahtapotları ve nesli tükenmekte olan  pinaları gösteririz birbirimize. Ayrıca eski tarihlerden kalma amfora kırıkları, devasa çapalar, nerden geldiğini bilemediğimiz maden vagonları dalıcılara dalışları boyunca keyifli anlar yaşatır.
 
Büyük ADA ‘ da dalabileceğiniz dalış noktaları:
İrem&Mete 1.parkur derinlik 30-35 metre
İrem&Mete 2.parkur max. derinlik 35-40 metre
Çapa derinlik 18-20 metre
Gavur Limanı derinlik 30-32 metre
İzmir Burnu derinlik 25-30 metre
Sığlık 1. parkur derinlik 20-25 metre
Sığlık 2. parkur derinlik 15-18 metre
Ev Taşı derinlik 35-40 metre
 
Küçük ADA :
Büyük Ada’nın doğusunda kalan bu ada yüzölçümünün daha küçük olması sebebiyle Küçük Ada olarak adlandırılır. Karaburunda  dalış botlarıyla  beş dakikada ulaştığımız Küçük Ada, her seviyeden dalıcının dalış yapabileceği keyifli bir bölgedir.
Ada etrafındaki dört farklı dalış noktasından yapacağımız dalışlar duvar dalışı olacaktır. Dalışlarımız boyunca göreceğimiz büyük yarık ve kavuklarla büyülenecek, isterseniz içlerinde yaşayan mürenleri fotoğraflayacaksınız. Dalışlarımız boyunca göreceğimiz ahtapotlar, eşkinalar, çeşitli balık sürüleri, ıstakozlar, böcekler, deniz kabukluları dalışımızı zenginleştirirken. Siyahıyla beyazı, moruyla rengarenk deniz tavşanlarını bulacak, geçiş yeri olan büyük akya sürülerine takılacak, çeşit çeşit deniz bitkileri keşfedeceksiniz. Karşımıza çıkan irili ufaklı amforalar ve çapalar bu bölgede daha çok dikkatimizi çekecektir. Farklı dalış noktalarının zengin çeşitliliği, dalış grubumuza uyumluluğunuz, dalışlarımıza ayrı bir zevk katacaktır.
 
Küçük ADA ‘ da dalabileceğiniz dalış noktaları:
İzmir Burnu derinlik 30-35 metre
İmbat Burnu max  derinlik 20-25 metre
Orta Parkur max  derinlik 20-25 metre
Hans Taşları max  derinlik 30-35 metre

 
Domuzburnu :
Karaburun da dalış botlarıyla 10/15 dakika sonra ulaştığımız bölge; uzaktan bakıldığında domuza benzetildiği için Domuzburnu olarak adlandırılmaktadır.
Dalış bölgesi kıyıdan direkt olarak duvar şeklinde 20 metreye ulaştığı için tecrübeli  ve yeni başlayan dalıcıların çok keyif alacağı bir dalış noktasıdır.
 
Aslan Kayası:
Karaburun Bodrum koyunda uzaktan bakıldığında aslana benzeyen bir kayanın açığında bulunan dalış noktası kıyıdan bağımsız olup apiko yapılan dalış ile 18 metrede başlayıp 30 metre derinliğe kadar ulaşabilmektedir. Tecrübeli dalıcıların rahatlıkla ve severek yapabilecekleri bir dalış noktasıdır.
 
Kababurunda Yapay Resif Uygulaması gerçekleştirildi.
 
Yaklaşık 40 yıldır İzmir Körfezi'nde hizmet veren ''Alaybey'' ve ''9 Eylül'' isimli yolcu vapurları; 30 Nisan ve 1 Mayıs 2016 da, yapay resif oluşturmak ve dalış turizmine katkı sağlamak amacıyla, Karaburun Büyükada ve Küçükada açıklarında batırıldı.
 
Su altındaki yaşamı hareketlendiren yapay resifler, suyun üstünde de heyecanla bekleniyor. Zira balıkların yuvalanması için denize indirilen özel tasarımlı bu mini yapılar, pek çok sonuca birden yol açıyor. Yapay resif uygulamalarıyla; kıyı balıkçılığını desteklemek, biyolojik çeşitliliği artırmak, sportif balıkçılık ve dalış turizmi için yeni alanlar yaratmak, yasa dışı balıkçılığı engellemek, dalga kaynaklı kıyı erozyonunu önlemek, kaybolmuş veya zarar görmüş habitatların eksikliğini bir ölçüde gidermek ve bilimsel araştırma yapmak amaçlanıyor. Bu çalışma sonucunda balık tür ve familya sayısı ikiye katlanıyor. 
 
Deniz Ulaşımı
Urla, Mordoğan ve Karaburun: Tarifeli gemi seferleri için yanaşma yeri belirlendi, uygun hale getirilmesi için çalışmalara başlandı. Ayrıca yaz döneminde TURYOL Kooperatifi’nin, Foça – Karaburun - Mordoğan arasında gemi seferleri bulunuyor.